Labradorský retriever

Chovatelská stanice labradorských retrieverů "Z bohyne lovu CS"
Hana a Petr Pirnerovi, Starý Plzenec  
 
 

Historie naší chovné stanice

Tohle je náš příběh - vlastně spíš taková rodinná sága.

Prvního labradora jsme si pořídili v roce 1988, byl jím černý labrador Alan z Prosenic, pro kterého jsem si jela z Bratislavy přes celou republiku do malé vísky za Litoměřicemi. Další labrador na sebe nedal dlouho čekat, protože Alánek potřeboval kamarádku. Tou se stala Diana ze Štítenských hor, pro kterou jsme si pro změnu jeli až do Nové Včelnice u Jindřichova Hradce. Byla to jediná fenka ve vrhu a ačkoli velice droboučká, jevila se velmi temperamentní a živá.

Bylo to období, kdy se černému psovi říkalo "to černé" a lidé v okolí nám s posměchem kladli otázku: "K čemu je Ti to černé dobré?" Moje tvrzení, že labrador je to nejlepší zvíře pod sluncem vyvolávalo úšklebky, ale výstavní a především pracovní výsledky našich psů časem dokázaly umlčet i ty nejjedovatější jazyky.

Když nastal čas, pořídili jsme si první štěňátka. Naši chovnou stanici jsme pojmenovali po naší první fence Diance - Bohyně lovu. Otcem prvních štěňat byl Aran z Padělského mlýna a narodilo se osm krásných černých kuliček. Podle tehdejšího nesmyslného nařízení jsme měli dvě štěňata utratit, což jsme si naprosto nedokázali představit, takže jsme požádali o výjimku. Dovedete si představit tu radost, když jsme se dozvěděli, že máme povoleno si ponechat všechna štěňata!

Hned z prvního vrhu jsme si ponechali fenku Adu. Byla velice šikovná, ale pro výstavní činnost a chov se nehodila. Protože byla velice šikovná a citlivá nakonec se stala šikovným vodícím psem. Naše kariéra chovatelské stanice pro výcvik pro postižené tedy začala už od prvního vrhu. Druhý vrh Dianka porodila už v novém bydlišti ve Starém Plzenci. Z něho byla hned dvě štěňátka určena pro výcvik.

S novým domovem také přibyl nový člen smečky - Brita z Dalejského háje, kterou jsme hned na počátku přejmenovali na Elzu. Elza je povahově úplným protikladem Dianky, která je i dnes, když jí je 14 let, nesmírně aktivní a čilá. Tak klidné a vyrovnané stvoření jako je Elza jsem do té doby prostě nepotkala. Od malička dělala vše, aby nám udělala radost. Vzhledem k tomu, že stejně jako Dianka to byl pejsek, který ve vrhu zbyl, jsem přesvědčena, že nám byla souzena. Její sametový kožíšek a mandlové oči učarovaly nejednomu rozhodčímu na výstavě. Ačkoli je tedy Dianka dala naši chovatelské stanici jméno, je to právě Elza, která je skutečnou zakladatelkou rodokmenu.

Od Elzy, která již prohání míčky v psím nebi, jsme měli máme dvě chovné feny Iris (ke dni 1.7.2009 je ji 15 a 3/4 roku!!!) a Hanny (14 let). Z posledního Elzinina vrhu také dvě chovné fenky, sestry Elzu II/( Ranger Sára z B.L). a Kryšpínu IV( Ráchle z B.L). Elza II. Je elegantní černá fenka s klidnou a vyrovnanou povahou. Každý týden jsem s ní dojížděli na canisterapii do ústavu mezi postižené děti. Byla také úspěšná ve výstavním kruhu, vždy výborná , na MVP v Bratislavě 2001 zvítězila v třídě otevřené získala CAC. V současné době si užívá důchodu u naši kamarádky Jany .Přestože byla Kryšpína štíhlejší elegantní fenka, s temperamentní povahou, krásně se zklidní v momentě, kdy se jde mezi postižené děti. Tato práce ji nesmírně baví, přesto, že je náročná. Kryšpína byla také dobrou mámou, ale práce u handicapovaných ji bavila, přestěhovala se do Újezda u Brna , kde dělá rodinnou canisterapeutku u postižených trojčat.

Z další generace máme dcery od Irisky( Dona z B.L.) chovnou fenu Lady - robustní a pracovitou dámu s chytrou "makovicí", která léta byla vůdkyní smečky . Lady měla v květnu 2005 miminka, z tohoto velice povedeného vrhu jsme si nechali doma malou "motorovou myš" Meimy zvanou Eimy. Je to stále dobře naladěný pes, který je povahou velice podobné své mámě Lady. V roce 2009 měla své první štěňata které naleznete v album pod písmenkem C (Cora, Charlie, Cyril a C.Ema budou asistenčními psy)

Dalšími členkami smečky jsou:

  • Polly-dcera Elzy II.- velice chytrá fenka s chutí pracovat, se špičkovým aportem.
  • Hany II- dcera HanyI. - věrná kopie mámy, není to exteriérová fenka, za to úžasně klidné , chuťové stvoření, které se snaží za každou cenu Vám vyhovět. Její kluci jsou mohutní , s krásnými hlavami, fenky, klidné, vyrovnané, s jemnou samičí hlavou.
  • Timy (Winning Time of Tankaram) tuto fenku jsem po létech chovu zakoupila z ch. stanice kamaráda MVDr. Josefa Noska. Z této stanice vycházeli především povahově úžasní psi a s velkým předpokladem dobrého zdraví. Timy je velice povahově podabná naši " staré" Nut, která je tak trochu šedou eminencí naši rodiny. Má krásnou hlavu, huňatější srst, kulaté oči, menší uši než naši " bohyňáci".
  • Zuzana- dcera Elzy II( Ranger Sáry ) z posledního vrhu. Je to věrná kopie matky , tak starší sestry Poly. Je to velice chuťová fenka, zatím ve vývinu , s velikým pracovním nasazením . Pro jeji chuť pracovat s psovodskou Ivou Gregorovou složila Zkoušky vloh v I.c, a SZVP v II.c.

Diana II (Evelýna Rescator)- fenka zakoupená spolu s bratrem Murphy(Energy Rescator) od kamarádky Evy Čerešňákové / bývalá součást ch.s. Tankaram/. Tito sourozenci k nám přišli neplánovaně. Měla jsem za úkol zakoupit štěně pro výcvik asistenčních psů. Stalo se to, co se občas stane, že se zamilujete. Můj manžel Petr do fenky, kterou jsme "neplánovaně" zakoupili, a já do psa. I když jsem prvních 5 minut po naložení do auta mlela ...Petře, ten je hezkej,...má něco zajímavého v očích a ty jeho ušiska (tak se nechová profík...) on na to, víš, že pes = kluk nám do baráku nesmí!!!!, stačilo průjezd vesnicí a oba najednou jsme řekli, zůstane doma...

Jak Diana tak Murphy jsou u nás již dva roky, jsou to fantastičtí psi, oba již chovní. Ačkoliv cíleně neodchováváme čokoládová štěňata, oba tento gen mají a z prvního krytí Murphyho s Timy se nám narodilo jedno čokoládové štěně.

V současné době máme ve smečce celkem 11 holek a 2 kluci. Je pravda, že většinu tvoří naši "důchodci" kteří se těší dobrému zdraví.

K 1.7.2009 jsme v naši chovatelské stanici jsme odchovali štěňátka z 49 vrhů.
Všechna naše štěňátka se rodí "do ruky", to jest jsou v kontaktu s lidmi od prvních okamžiků.
Cítíme se zavázáni nejen klientům, kteří chtějí krásné a zdravé štěně, ale také našim štěňátkům, která chceme posílat jen do těch nejlepších rukou.

 
 
Pomocné tlapky o. p. s. - asistenční psi pro zdravotně postižené
© 2007-2023 Hana Pirnerová, V. Kratochvíla 1073, 332 02 Starý Plzenec, IČ: 48334243, tel: 724 279 599