Labradorský retriever

Chovatelská stanice labradorských retrieverů "Z bohyne lovu CS"
Hana a Petr Pirnerovi, Starý Plzenec  
 
 

Plemena retrívrů

Není retrívr jako retrívr a také není náhodou, že chováme právě ty labradorské. Labrador ovšem není jediným plemenem retrívra a tak si myslíme, že jako majitelé labradora (ať už budoucí nebo současní) byste měli vědět nečo málo i o těch ostatních.

"To retrieve" v angličtině znamení "přinést zpět", tedy "aportovat". Z toho vyplývá, že retriever je specialista na na práci po výstřelu a nasazuje se na aportování pernaté a srstnaté zvěře. Pro svoji inteligenci a chuť pracovat se retrieveři využívají nejen v myslivosti, ale také na vyhledávaní bomb, drog, lidí v lavinách, v sutinách, jsou fantastickými pomocníky zdravotně postižených a trpělivými společníky dětí, nemocných a starých lidí.

Z našich zkušeností s výcvikem psů pro Pomocné tlapky o.p.s. však jednoznačně vyplývá, že pro tyto účely se hodí zejména retrívři labradorští a zlatí, kteří mají nejklidnější povahu. Jsou proto také ideálními psy pro domácí chov. Oproti labradorům, jsou zlatí retrieveři vyšší a štíhlejší, mají také výrazně delší srst. Co se nás týče, my chováme výhradně labradorské retrievery. Za patnáct let chovu jsme jednoznačně ocenili jejich přednosti. Jsou to elegantní, svalnatí, vytrvalí, chytří, učenliví a stále dobře naladění psi s pevnou nervovou soustavou.

"Retriever" nebo "retrívr" je tedy společné označení pro několik plemen psů, jejich hlavním talentem je "retrieving", tedy aport. Ačkoli jsou si na první pohled všichni retrieveři podobní, jedná se skutečně o odlišná plemena, která mají nejen rozdílné tělěsné znaky, ale také povahu. Celkem existuje těchto 6 plemen retrieverů:

Labradorský retriever

krátká přilehlá srst v černé, smetanové nebo hnědé barvě, silný a zavalitý pes

Zlatý retriever (Golden)

dlouhá zvlněná srst v odstínu od světle smetanové po zlatou, elegantní štíhlý pes

Flat Coated retriever

dlouhá zvlněná srst, pouze černá, "hubenější" stavba

Curly Coated retriever

kudrnatá černá srst, vypadá jako ovečka, nejvyšší ze skupiny, připomíná "divného pudla"

 

Nova Scotia Duck Tolling retriever

nejmenší z této skupiny, má rezavou, delší srst a bílé znaky nad čenichem, tlapkách a hrudi

Chesapeake Bay retriever

vysoký , mohutný, pes s vlnitou srstí v barvě od pískové po játrově hnědou

.Ačkoli každý z těchto psů se může za určitých podmínek stát výborným miláčkem rodiny, je třeba brát vždy v potaz právě ony podmínky. Jakožto původem lovečtí psi, mají retrívři širokou škálu instinktů, kterými se řídí jejich chování. Zejména u mohutných plemen psů je proto vždy nutné mít na paměti zvladatelnost. Z této šestice nám labradoři vychází jako jednoznačně nejlepší co se týče vazby na člověka a ochoty ke spolupráci.

Jinými slovy - kdo se nehodlá svému pejskovi intenzivně věnovat (myslivost, kynologie, výstavy apod.) a patřičně jej podle toho vycvičit, ocení právě fakt, že labradoři vyžadují kontakt s člověkem sami od sebe. I při běžném vedení k základní poslušnosti máte šanci svého psa vychovat milého a bezproblémového společníka. Tato šance je u labadorů větší i v poměru s ostatními plemeny.

Proto jsou také labradorští retrívři jednoznačně nejpopulárnějším plemenem v zemích na západ od našich hranic. Např. Americký Kennel Club (obdoba našich plemenných knih) registruje 130.000 jedinců a náskok labradorů před dalším populárním plemenem je o 40.000 psů. A to se nepočítají všichni Ti labrouši, které Kennel Club neregistruje! Také britská královna má svůj vlastní labradoří chov. Přidáte se? Nebudete litovat!

 
 
Pomocné tlapky o. p. s. - asistenční psi pro zdravotně postižené
© 2007-2023 Hana Pirnerová, V. Kratochvíla 1073, 332 02 Starý Plzenec, IČ: 48334243, tel: 724 279 599