Labradorský retriever

Chovatelská stanice labradorských retrieverů "Z bohyne lovu CS"
Hana a Petr Pirnerovi, Starý Plzenec  
 
 

Nejčastější dotazy o chovu labradorů,

které dostáváme jak od zájemců o štěňata, tak od chovatelů. Možná tu najdete odpověď právě na tu Vaši.

Proč nemáte ve slově "bohyne" háček nad E? A proč "CS" a ne "CZ"?

Dobrý postřeh! Když jsme si naši chovnou stanici registrovali, bydleli jsme ještě na Slovensku. Takže tahle stanice je pojmenována ve slovenčině. Navíc jsme tenkrát ještě všichni byli jedno velké Československo, pamatujete ty časy, takže to bylo CS. No a přejmenovat chovnou stanici, která je zapsána ve všemožných mezinárodních záznamech není jen tak a také nám se to líbí!

Všechny Vaše fenky jsou černé, ale já bych chtěl smetanového labradora...

Nevadí! Fenky jsou černé, ale ze spojení černé fenky a smetanového tatínka ( většinou také tatínkové jsou smetanoví), takže se rodí mixované černo-smetanové vrhy. Nemůžeme sice předem určit kolik bude kterých a kolik z nich budou holčičky a kolik kluci, ale budeme se samozřejmě snažit vyhovět Vašim požadavkům. Nemůžeme vyhovět ale zájemcům o hnědou barvu.

Viděla jsem hnědého labradora, proč ho nenabízíte i vy?

Standardní barvou u labradorů je černá různé odstíny smetanové a hnědá. Přiznáme se, hnědě zbarvení labradoři se nám nelíbí a proto také neusilujeme o narození čokoládového štěňátka. Čokoládového pejska od nás si tedy nepořídíte, ale jistě je u nás několik chovatelů, kteří Vám čokoládově zbarvené miminko nabídnou.

Co znamená "retriever"?

"To retrieve" v angličtině znamení "přinést zpět", tedy "aportovat". Z toho vyplývá, že retriever je specialista na na práci po výstřelu a nasazuje se na aportování pernaté a srstnaté zvěře. Pro svoji inteligenci a chuť pracovat se retrieveři využívají nejen v myslivosti, ale také na vyhledávaní bomb, drog, lidí v lavinách, v sutinách, jsou fantastickými pomocníky zdravotně postižených a trpělivými společníky dětí, nemocných a starých lidí. Musíte se ale obrnit trpělivostí, protože Vaše štěně především věci odnáší , až po čase pochopí, co má dělat, že má věci přinášet.

Jaký je rozdíl mezi retrieverem a labradorem?

Retriever je společné označení pro několik plemen psů, jejich hlavním talentem je "retrieving", tedy aport. Ačkoli jsou si na první pohled všichni retrieveři podobní, jedná se skutečně o odlišná plemena, která mají nejen rozdílné tělěsné znaky, ale také povahu. Celkem existuje těchto 6 plemen retrieverů a jejich popis a porovnání najdete na stránce Plemena retrívrů.

Vy ale máte pravděpodobně na mysli nejpopulárnější plemena - zlatého retrievera a labradorského retrievera. Labradorští a zlatí retrieveři mají zdaleka nejklidnější povahu a proto jsou ideálními psy pro domácí chov. Oproti labradorům, jsou zlatí retrieveři vyšší a štíhlejší, mají také výrazně delší srst. Co se nás týče, my chováme výhradně labradorské retrievery. Za patnáct let chovu jsme jednoznačně ocenili jejich přednosti. Jsou to elegantní, svalnatí, vytrvalí, chytří, učenliví a stále dobře naladění psi s pevnou nervovou soustavou.

Je nevhodné pořídit si labradora do bytu?

Dle našeho je nevhodné si pořídit psa, pakliže na něj nemáte čas. Labrador potřebuje především kontakt s člověkem, ten je pro něj nejdůležitější. Není problém i takhle velkého psa chovat v bytě, pokud mu zajistíte dostatek pohybu, aby z něho nebyl "línej gaučák". Na druhou stranu, pes v domě se zahradou, by neměl být zavřený pouze v kotci, nebo pobíhat na zahradě, měl by mít možnost trávit část dne s Vámi. I se psem, který běhá po zahradě, je nevyhnutné chodit na procházky mimo zahradu nebo výběh.

Co budu dělat, když budu muset odjet, třeba o dovolené?

Předně je pravděpodobné, že si svého psa budete chtít užít právě v době volna a časem zjistíte, že cestuje s oblibou a bez problémů, takže si dost možná vyberete dovolenou na kterou může jet s Vámi. Zeptejte se také ve svých oblíbených restauracích nebo i u kadeřníka a časem zjistíte, že je spousta míst, kam můžete se psem.

Také Vaše rodina a kamarádi si Vašeho psa nejspíš zamilují natolik, že uslyšíte věty typu: "No Hektore, už aby páníček vydělal penízky, protože to by pak s paničkou určitě odjeli na dovolenou a Tebe by nechali u nás. A to bychom si to hraní teprve užili." A když by takových "tetiček a strýčků" přece jen nebylo dost, můžete si zamluvit hlídání u nás. Vašemu pejskovi je rodné prostředí známé, bude tu mít nás a navíc spoustu psích kamarádů, takže truchlit určitě nebude.

Nejde mi o výstavy nebo chov, chci pejska do rodiny, proč musí mít "papíry"?

Protože za normálních okolností není důvod, aby je neměl. Labradoři jsou u nás velice oblíbené plemeno. Rodiče, musí projít, než jsou uchovněni kontrolou kyčelních kloubů-RTG, zkouškou OVVR, kde se ověřují vrozené vlastnosti retrievera, mezi jiným také, jestli není pes agresivní, nebo bázlivý a musí se zúčastnit 2 výstav. Zkoušky, kterými musí labradoři projít, mají-li být uchovněni, jsou pro zdravého a povahově vyrovnaného jedince snadné.

Zvíře ale nesmí mít dědičné choroby , dysplazii kyčlí, která je nejen dědičná, ale v 8 týdnech nerozpoznatelná. Je-li postižení kyčelních kloubů horší než 3/4, pes není uchovněn. Jde o kombinace čísel 0,1,2 -např. 0/1,2/2 je v pořádku, kombinace např.0/3,4/2 jsou vylučující z chovu. Více o dysplazii zde. Další možností proč pes není uchovněn je, že se jedná o křížence neboli "pouliční směs", kterou laik při koupi nepozná. U takových pejsků zase není zaručena povaha, což je velmi důležitý faktor u psa těchto rozměrů - musí být zvladatelný.

Krmit a veterinárně ošetřovat musíte oba stejně, ale s nadsázkou říkám, že průkaz původu psa, je něco jako technický průkaz u auta. Kdo z Vás by si koupil auto bez techničáku? Já tedy ne! ... Je to na Vás.

Co se dělá s přespočetnými štěňaty (těmi co se narodí jako sedmé nebo osmé ve vrhu)?

Vychovávají se a pečuje se o ně jako o ty první. V současné době se ve vrhu ponechávají všechna narozená štěňátka, a také v případě, že jde o papírový vrh, všechna dostanou průkaz původu!!!! Jestli Vám někdo nabízí "přespočetné štěně" z papírového vrhu, tak Vám lže, a nabízí "bezpapíráka".

Proč můj pes tolik chrápe? Je to normální?

Normální to je, chrápe ze stejného důvodu jako Váš manžel. Zkuste se na to zeptat svého manžela, určitě na to bude mít nějaké rozumné vysvětlení. :-)

Je rozdíl v povaze mezi černým a žlutým psem?

Ne není, jsou úplně stejní. Rozdíl je mezi nimi takový jako mezi brunetkou a blondýnkou (prosím, zapoměňte na vtipy o blondýnách!!!!!).

Dotaz:

Dobrý den, chci se zeptat, jestli je labradorský retrívr hodně náročný na pohyb a výcvik? Hodí se do rodiny s dětmi? Je mi 13, zvládla bych péči o tohoto psa???

Odpověď:

Zdravím, pes je ideální do rodiny, s dětmi.Je to neagresivní a tvárný pes, při tom ale do cca 1,5 energií nabučený tvor... Potřebuje pravidelnost, důslednost, a především poctivou výchovu, kterou zvládne pod vedením i 13 leté dítě. Je ale potřeba si uvědomit, že je to pes, ne hračka. Ohledně pohybu, náročný není, nepotřebuje několikahodinové procházky, ale potřebuje práci, procházku s aportíky, plavat, blbnout se svým parťákem, procházky v parku, či ve městě...
Hana

Dotaz:

Dobrý den, zabloudila jsem na interneru na Vaše stránky a moc se mi líbily. Mám 10ti letou fenku labradora a ačkoli je zatím ve velmi dobrém stavu vím že stáří klepe na dveře. Slyšela jsem že je dobré pořídit štěně ještě když žije starý pes , že štěněti se lépe zvyká a tomu staršímu zas to lépe utíká, chtěla jsem se zeptat co je na tom pravdy a pokud ano tak kdy by pro nás bylo vhodné koupit si štěňátko - Bessynce bude 10 let v říjnu. Děkuji a přeji hodně úspěchů. Alena Krausová

Odpověď:

Dobrý den paní Krausová,
Můj názor je , že pokud máte psa v kondici a nechcete zůstat bez psa / kdyby se něco stalo/ máte podmínky i finanční prostředky na to aby jste držela dva psy, tak bych volila pořízení malého prcka. Je pravda, že mladý pes může být ze začátku opruzení, ale mladý pes se s druhým psem velice dobře sžije, pokud váš starý pes je hodný a poslušný, tak mladý jeho chování obkouká a lépe se učí, pozitiva převažují to negativní / jako zpočátku "důchodce" ignoruje štěně, povrkává na něj, ale tam je vhodné nemontovat se do psů a nechat je at si hierarchii uspořádají sami mezi sebou/

Držím palec Hana

Dotaz:

Sent: Friday, August 07, 2009 8:12 AM
Subject: Pes

Dobrý den,já bych si hrozně moc přál psa,ale rodiče mi ho zatím nechtějí koupit,protože máme adi 7let starého pudla-ten pudl k nám jednou přišel a už neodešel,na internetu jsem našel vaše stránky a chtěl bych se zeptat-sneslo by se malé štěně s pudlem???děkuji předem za odpoěď Dvořák

Odpověď:

Ahoj,
nevím kolik ti je let, ale pokud rodiče nechtějí, bude to mít své důvody.

Samozřejmě, malé štěně se snese s dospělým psem, ale ne vždy starý pes je ochoten přijmout malého prcka. Je potřeba zvážit zda domácí pes je takové nátury aby to dělalo dobrotu. Samozřejmě, dvou psům je veseleji, štěně se od vychovaného dospělého psa dobře uší...

Také důvodem nepořízení druhého psa může být :
  • nedostatek času / pes potřebuje hodně času/
  • chybějící korunky- výživa a veterinární péče je drahá
  • problém s hlídáním pejska o dovolené- jednoho psa třeba babička ohlídá , ale dva???
  • Také věk dítěte, které ještě není schopno pečovat o psa...

Doporučuji si s rodiči v klidu popovídat o důvodech. Pokud nepovolí, nezbyde ti nic jiného, jen počkat až budeš dospělý, budeš mít svůj byt a svůj plat, z kterého si pejska pořídíš. Přei ti , at se ti tvůj sen splní
Hana

Dotaz:

Sent: Thursday, September 10, 2009 6:28 PM
Subject: Labradorský retrívr

Dobrý den...Četla jsem na Vašem webu dotazy lidí ohledně pejsků a Vaše odpovědi. Celkem mě zarazilo, proč tak odsuzujete Labradory bez PP?!!? Vždyť je to normální žÍVÝ tvor, úplně stejný jako Labrador s papírama! Až na to, že dovolit si jezdit po výstavách a vlastit psa s PP nemohou lidé s průměrným platem! My máme nádhernou Labradorku bez PP, nikdy nebyla nemocná, poslechne na slovo! Podle mě nezáleží jestli pes s PP nebo bez, ale záleží jak se o něj majitel stará! To odsuzujete třeba i černochy? Vždyť my jsme bílí a oni černí, ne?! Ale jsme všichni lidi! A tak to dle mého názoru je úplně stejné jako u psů. Já si nemůžu dovolit vrážet do psa tolik peněz, ale udělala bych pro ni první, poslední! Tak už prosím nepište tak hrozně o psech bez PP!!!!!!! DĚKUJI

Odpověď:

Dobrý den asi Lindo / nějak se vám ztratil podpis/

Moc Vám blahopřeji, že Váš pejsek je úžasný, a bezproblémový. Ale budu si stát za svým, ne kvůli psům bez PP, ale kvůli tomu, že lidé kteří je množí dělají 85% majitelů nešťastnými.

Máte pravdu, že pořizovací cena psa s PP je vyšší, a o dost, ale abych měla štěňata s garancí= papírem s PP, musím pro to hodně udělat a do svých psů investovat nemalé částky. Nemluvím o výstavách / které mne také moc neberou, ale musíme je dělat/ Ale je nutno se psem absolvovat povahové " testech" neboli zkoušky, kde se ověří, že opravdu je to retriever s klasickými vrozenými vlastnostmi : výborný noc, vrozený aport, neagresivnost vůči ledem, psům....další jsou zdravotní certifikáty- dysplazie kyčlů, loktů, kontrola očního pozadí.... jsou to vše věci, které jsou určitou zárukou, že nemnožíme psy s genetickými vadami, či poruchami chování.

A teď si představte, že budu mít fenku, která bude vyloučena z papírového chovu kvůli agresivitě na lidi a na víc, bude mít nemocné oči a dysplazii kyčlí...na ní odchovám " levná " štěňata bez PP. Tyto nemoci jsou vysoce "dědivé" a vy jako šťastná majitelka " levného" psa se potýkáte s tím, že Váš pes kouše lidi, / i když je to obalem hodný labrador/ na víc, v pěti letech začne kulhat, do toho oslepne a vy ho v šesti letech s velkým brekem utratíte.

Ano napsala jsem tu nejstrašnější vizi, ale tím, že s tímto plemenem pracuji 21 let, tím se týdenně setkávám právě s nešťastnými majiteli těchto bezapíráků, kteří jsou nešťastný

.

Na víc si lidé často přivezou štěně , které má správně být odstaveno mezi 7-8 týdnem, ale to co si dovezli je prcek ve věku 4 týdnů, kdy pes má být u maminky, je neočkováno, začerveno....

Píšete, že psa s PP nemohou vlastnit lidé s průměrným platem.

To se tedy ale pletete. 90% lidí si pořizuje psa, protože chtějí kamaráda, parťáka. Je pravda, že za psa s PP dají vyšší částku, než za psa bez PP. Ale to je ohledně financí jediný rozdíl. Veterinární péče , krmivo se neliší.

Vlastně, většinou ano, a to právě v tom, že od chovatele štěněte s PP je štěně řádně 3 x odčerveno, naočkováno a nového majitele čeká cca investice 600, Kč za II. A II. Očkování . štěně od nás mají zdarma očipované , mají vystavený pas psa a ,svým lidem tablety na další odčervení přibalím.

Majitelé štěněte bez PP mají většinou jenom štěně, žádný očkovák, neříkám- li pas psa...takže od první návštěvy jen platí odčervení I,II.III, kompletní vakcinace, pokud jsou z města, musí očipovat, pokud se psem chtějí cestovat, tak si musí zaplatit psa, tato sranda stojí celkem řádově asi toto:

  1. návštěva odčervení+ návštěva veterináře /odhad 250,- Kč/
  2. odčervení+ vakcinace+ návštěva veterináře+ vystavení pasu+ čip /odhad 1000,- Kč/
  3. návštěva odčervení II. Vakcinace + návštěva veterináře 500,- kč
  4. vakcinace, prevence odvlečení / 600,Kč/
Takže myslím že zde již je zase rozdíl.

Opět zde zdůrazňuji, že není zde nic proti psům jako takovým, ale proti množení bezpapíráků jak na běžícím pásu neseriozními chovateli, kteří svoji činnost odvádí lajdácky, neseriozně...

PS: černochy neodsuzuji, jelikož kdo mne zná, tak má láska jsou právě černoši, jelikož za těch několik desítek let tvoří moji chovatelskou základnu pouze černí labradoři :-), takže možná "rasistka" budu, nemám doma ani jednoho bílého labradora!!! ačkoliv je odchovávám.

Přeji Vám at máte hodně krásných chvil se svým miláčkem
Hana

 
 
Pomocné tlapky o. p. s. - asistenční psi pro zdravotně postižené
© 2007-2023 Hana Pirnerová, V. Kratochvíla 1073, 332 02 Starý Plzenec, IČ: 48334243, tel: 724 279 599