Labradorský retriever

Chovatelská stanice labradorských retrieverů "Z bohyne lovu CS"
Hana a Petr Pirnerovi, Starý Plzenec  
 
 

Pracovní a asistenční psi od nás

Možná chcete jenom štěňátko na hraní, ale labradoři toho mohou umět mnohem víc. Někteří naši pejsci se uplatnili jako pracovní psi a my bychom Vám o nich chtěli něco povědět - jsou to totiž opravdoví hrdinové.

Petr Pirner s dcerou Hanickou a asistencní fenkou Eimy, kterou vycvicilVlastně hned náš první labrador se stal psem pracovním. Bylo to v roce 1988, kdy v těchto končinách lidé ještě neměli tušení o tom, co to je takový labrador. Koupili jsme si Alana z Prosenic, krásného a statného psa. Bohužel se časem ukázalo, že u nás z rodinných důvodů nemůže zůstat a tak si ho tenkrát ještě ze Slovenska odvezl pan Jiří Tomášů na výcvik pro nevidomého. Tím také začala naše dlouholetá spolupráce s manžely Tomášů, která vyvrcholila založením Pomocných tlapek o.p.s. a započetím náročného výcviku asistenčních psů.

Ale zpět k začátkům. Od Dianky ze Štítenských hor , naší první fenky, jsme si v roce 1991 nechali z prvního vrhu fenku Adu. Pro původní záměry s chovem se Ada nehodila kvůli exteriéru, ale zato vynikala citem a inteligencí. Putovala proto do brněnské Mety na výcvik pro nevidomé. Z druhého vrhu B jsme si po úspěších s Adou, nechali dvě fenečky ? Bibu a Britku. Biba cestovala již z Plzence do Bratislavy, Brita byla vycvičena v Čechách a Biba na Slovensku. Obě úspěšně vodí nevidomé páníčky.

Hana Pirnerová s fenkou Polly, ze které vyrostl asistent telesne postižené paníV letech 1993 - 1995 jsme rozvinuli spolupráci s Českou unií nevidomých a slabozrakých, kterým jsme sponzorovali čtyři štěňata z vrhů D, F a G. Fenky Dita a Gejsa úspěšně vodí, a Dita dokonce vyhrála 2. místo na Mistrovství republiky vodících psů. O Gině nemáme zprávy vůbec a fenku Finu jsme si pro nekorektní zacházení s nejmenovanou (protože jí nemůžeme přijít na jméno!) "paní cvičitelkou" vzali zpět. Z těchto důvodů jsme spolupráci ukončili a nadále psy předáváme k výcviku pouze maželům Tomášů, se kterými máme jistotu, že se dozvíme, jak se pejskovii daří a to i po odchodu ke klientovi.

Za 13 let chovu se v naší chovatelské stanici narodilo přes 300 štěňat, z nich 18 je pracovních. Kromě vodících a asistenčních psů, jsou mezi nimi i psi vyhledávající drogy a výbušniny. Naší velkou pýchou je fenka Kryšpína II., která se stala specialistkou na určování pachových konzerv. Svým přesným čichem dokáže odhalit vrahy a zločince během vyšetřování policie. Velmi nás potěšil také zájem policistů z Oxfordu, kteří si u českých specialistů nechali vycvičit jedno z našich štěňat pro vyhledávání výbušnin.

Eimy se svojí novou panickou pri žkouškáchV květnu 2000 jsme společně s rodinou Tomášů a dalšími dobrovolníky založili neziskovou organizaci Pomocné tlapky o.p.s. Hlavním cílem této organizace je výcvik asistenčních psů pro tělěsně postižené, který do té doby v ČR prakticky neprobíhal. Jedná se o vůbec nejnáročnější typ výcviku a proto jsme obvzlášť hrdí, že hned několik těchto hrdinů jsou "bohyňáci".

polohovani

Hanička učí polohování psy ve výcviku

Výjimečnost Pomocných tlapek ale spočívá také v komplexnosti služeb. Kromě výcviku se věnujeme chovu a výchově psů pro výcvik, canisterapii, vzdělávání a propagaci v tomto oboru. V budoucnu bychom také chtěli postihnout všechny druhy výcviku pro jakékoli zdravotní postižení. My sami se kromě organizační stánky pravidelně věnujeme canisterapii s Elzou, II, Kryšpínou, Nut a Iriskou, našimi chovnými fenami. Více o tom všem, včetně toho jak nám můžete pomoci, se můžete dočíst na www.pomocnetlapky.cz

 
 
Pomocné tlapky o. p. s. - asistenční psi pro zdravotně postižené
© 2007-2024 Hana Pirnerová, V. Kratochvíla 1073, 332 02 Starý Plzenec, IČ: 48334243, tel: 724 279 599