Labradorský retriever

Chovatelská stanice labradorských retrieverů "Z bohyne lovu CS"
Hana a Petr Pirnerovi, Starý Plzenec  
 
 

Veterinární péče

Když se včas poučíte, není se čeho bát. Ve spolupráci s naším "dvorním veterinářem" MVDr. Böhmem, jsme pro Vás připravili to nejdůležitější, co potřebujete vědět. Pokud si teprve vybíráte chovatelskou stanici, tohle je povinné čtení!!! Dozvíte se jak si koupit zdravé štěně! Naše štěňátka jsou zdravá a silná vždycky, takže se nemusíme bát Vám tyhle informace předat.

Takhle vypadá spokojené štene labradora ve veku 1 denVáš veterinář

Než si přinesete pejska domů, zeptejte se místních pejskařů na dobrého veterináře. Není lepší způsob jak jej najít než něčí osobní zkušenost. Pokud bydlíte poblíž, můžeme Vám samozřejmě doporučit toho našeho. MVDr. Petr Böhm z Veterinární kliniky v Lobzích v Plzni (adresa: Pod vrchem 31, telefon 377-262-114). Mějte kontakt na veterináře a kontakt na nás vždy při ruce. V situaci, kdy si nevíte rady a máte o svého miláčka strach je pozdě začít někde hledat.

Odčervení

Naše psí miminka dostanete samozřejmě minimálně 3x odčervená přípravkem Drontal puppy a Drontal plus. Pokud si je vyzvednete mezi 7-8 týdnem, bude další dávka připadat na 8. týden. Dále pak odčervujte každého čtvrt roku do konce 1. roku života a v dospělosti pak jedenkrát za půl roku. Pokud ovšem máte další zvířata, hospodářství nebo malé děti, bude lepší odčervovat každé 3-4 měsíce.

Očkování

Štěně od nás dostanete společně s očkovacím průkazem, kde jsou vylepené štítky z očkovacích ampulí a provedeny záznamy o provedeném očkování. Používáme vakcíny Duramune, které se nám velice osvědčily. Dostanete také individuální očkovací plán podle toho, kam si pejska berete - vzhledem k nákazové situaci a dosud užívaným preparátům. K očkování si i do budoucna pamatujte tři základní pravidla:

1.

Pes musí jít na očkování zdravý, bez jakýchkoli příznaků nemoci

2.

Pes musí být zbaven parazitů vnitřních (odčervení) i vnějších (přípravky proti blechám a klíšťatům) - přičemž by se ani jedno se nemělo provádět v době očkování

3.

Očkování i přeočkování je třeba udělat před daným termínem, nikoli poté, co působnost předchozí dávky již vypršela.

4.

Je třeba dodržovat přesný plán očkování, který jsme pro Vás připravili hned - detailní informace o očkování najdete zde.

Vnější paraziti

Blechy a klíšťata nemusí být Vaším postrachem. Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit přípravek FrontLine, což je spray, který se používá jednou za 3 měsíce a funguje i po koupání ve vodě, není toxický pro kontakt s lidmi a nezpůsobuje psům alergie. Tohle není žádná reklama, máme to prostě odzkoušené.

Rentgen

Každý labrador by měl v jednom roce věku jít na rentgen kyčlí, aby se zjistilo, zda trpí dysplazií kyčelních kloubů. Protože se jedná částečně o dědičnou chorobu, či spíše "defekt", psi s těžkou dysplazií nemohou být zařazeni do dalšího chovu. Ovšem monitorování tohoto problému je důležité nejen pro ty, kteří plánují mít pejska "s kariérou". Jedná se tu hlavně o zdraví psa. Protože víme, že se do toho nikomu nechce, organizujeme pro Vás "hromadné víkendové rentgenování" u našeho dvorního veterináře. Prostě v pravý čas dostanete pozvánku. V každém případě se informujte o výsledcích dysplazie rodičů Vašeho štěněte, ať už si jej kupujete u nás nebo jinde. Více na téma displazie kyčelních kloubů zde.

Sledování příznaků

Včasné rozpoznání nemoci je nejefektivnější. Všímejte si proto neobvyklého chování Vašeho psa a ihned reagujte. Typickými příznaky mohou být:

  • Pes si "vozí zadek" po zemi - začervení nebo ucpané anální žlázky
  • Zarudlé oči, slzení , hnisavý výtok - zánět očí
  • Klepe hlavou, ušní boltec teplý a zarudlý - zánět uší (před aplikací kapek by měl veterinář provést výtěr a laboratorním rozborem určit, co zánět způsobuje - kvasinky, bakterie atd., rozbor trvá max. 24 hod. zatímco nepřesná léčba několik týdnů navíc)
  • Pes jezdí tlamou po zemi - asi má něco zapíchnuto v tlamě nebo v krku
  • Nechutenství - pokud není způsobeno extrémním horkem, kdy se ani nám lidem nechce do jídla, jde u labradora o jistý příznak problému
  • Kýchání, kašlání, výtok ze sliznic - infekce dýchacích cest
  • Pajdání, kulhání - (na přední nohy u mladých psů okolo 4-7 měsíce) může jít o zánět loketního kloubu, způsobený růstem, první pomocí je klid "na lůžku", nepřetěžování psa, jestli to neodeznívá je nevyhnutné ortopedické vyšetření. Je dobré navštívit dobré odborníky, kteří dané problematice rozumí a umí to léčit.

Zdravé štěně

Ať už si své štěně budete odebírat kdekoli, ujistěte se, že je zdravé. I coby laik to poznáte podle následujících příznaků:

  • váha mezi 5-7 kg (podle velikosti rodičů), nikdy ne pod 5 kg
  • štěně je baculaté, pokud se právě najedlo, má při pohledu zeshora tvar "hrušky s ocáskem", v žádném případě nesmí být hubené
  • štěně je čilé, hravé (pokud zrovna nechce jít spát)
  • štěně nemá výtok z uší, očí nebo nosu
  • štěně má čistý anální otvor
  • štěně příjemně "štěňátkovsky" voní, v žádném případě nesmí páchnout močí nebo výkaly

Další články pro poučení

 
 
Pomocné tlapky o. p. s. - asistenční psi pro zdravotně postižené
© 2007-2024 Hana Pirnerová, V. Kratochvíla 1073, 332 02 Starý Plzenec, IČ: 48334243, tel: 724 279 599