Labradorský retriever

Chovatelská stanice labradorských retrieverů "Z bohyne lovu CS"
Hana a Petr Pirnerovi, Starý Plzenec  
 
 

Očkování psů

Očkování (vakcinace) je jedním ze základních bodů při ochraně zdravotního stavu psů a koček. Jedná se o opakované "trénování" imunitního systému, který je poté schopen se aktivně bránit infekčním chorobám obsaženým ve vakcíně. Vzhledem k tomu, že pomerně často dochází k hrubým chybám ve vakcinačním schématu, přinášíme Vám informace, které by měly tyto chyby odstranit.

U psa by první očkování mělo být provedeno mezi šestým až osmým týdnem věku. Do této doby je šteně chráněno protilátkami, které dostane z kolostra (mléko feny po porodu) v prvních třech dnech svého života. Pouze u zvláště ohrožených jedinců (hromadné chovy, špatná hygiena atd.) je možné v této fázi aplikovat přímo protilátky podobné těm, které šteně příjmá mateřským mlékem.

Je třeba zdůraznit, že při očkování do těla štěněte neaplikujeme protilátky, ale přímo tzv.antigeny, což jsou původci dané infekční choroby, ovšem ve stavu, kdy nemohou způsobit klinické onemocnění. Na takto upravené antigeny reaguje imunitní systém, který si získané informace ukládá do své paměti a je poté schopen vytvořit protilátky a tím úspešně čelit případné infekci.

Při prvním podání vakcíny (tzn.u štěněte, případně u dospělého psa, který nebyl nikdy očkován nebo u kterého interval mezi jednotlivými očkováními překročil jeden a půl roku) reaguje imunitní systém tvorbou protilátek pouze částečně a proto je nezbytně nutné včas provést tzv.revakcinaci (přeočkování) Doba mezi první vakcinací a revakcinací by neměla přesáhnout jeden měsíc, kdy optimalní interval činí tři týdny. Po takto provedeném iniciálním očkování se provádí tzv.udržovací očkovaní, které se opakuje jednou za rok. U štěňat je situace poněkud komplikovanejší a přesné schéma je uvedeno v následující tabulce.

Věk

Onemocnění

1.vakcinace

6-8 týdnů

Psinka, Parvoviroza, Infekční zánět jater, Infekční kašel, Coronaviroza

2.vakcinace

10-12 týdnů

viz.1.vakcinace + Leptospiroza

3.vakcinace

14-16 týdnů

viz.2.vakcinace + Vzteklina

4.vakcinace

v roce věku

viz.3.vakcinace

Poté vždy jedenkrát za rok

Vzhledem k tomu, že se v současné době setkáváme s vyšším výskytem Lymské boreliózy, doporučujeme zařadit do vakcinačního schématu i toto očkování, které podle našich zkušeností zajištuje dostatečnou ochranu proti infekci.

Očkování proti Tetanu doporučujeme pouze v lokalitách, kde je dlouhodobě prokázán výskyt této choroby ve zvýšené četnosti.

 
 
Pomocné tlapky o. p. s. - asistenční psi pro zdravotně postižené
© 2007-2022 Hana Pirnerová, V. Kratochvíla 1073, 332 02 Starý Plzenec, IČ: 48334243, tel: 724 279 599