...jaká jsou v Itálii (resp. v tranzitních zemích NSR, Rakousko, Švýcarsko) pravidla pro přepravu psa v automobilu (obdobně jako je tomu u nás ve vyhlášce o provozu na pozemních komunikacích)?
Po delší odmlce zase zdravíme z Rostok!
Ale přicházíme rovnou s dotazem. Rozhodli jsme se vyjet společně na dovolenou do ciziny. Ale objevily jsme neznámé, které se nám doposud nepodařilo objasnit. Konkrétně to, jaká jsou v Itálii (resp. v tranzitních zemích NSR, Rakousko, Švýcarsko) pravidla pro přepravu psa v automobilu (obdobně jako je tomu u nás ve vyhlášce o provozu na pozemních komunikacích). Máte s tím osobní zkušenosti nebo svěřil se někdo z naší labradoří skupiny s tím, jak jezdí nebo měl-li někde problémy? Je mimo ČR nějak stanoveno, jak má být pes přepravován? Předpokládám, že box, pásy, síť nebo mřížka se používají všude, jen nevím, je-li někde některý z nich striktně vyžadován nebo naopak zakázán.
My zatím fungujeme jen se síťkou mezi opěrky hlavy, Sára se vozí v kufru. Problém je, že dostatečně velký box, aby v něm mohla pohodlně ležet, by se do něj nejspíš nevešel, není to velké kombi (360 litrů, vnitřní rozměr cca 200x600 mm). A v Čechách jsme se bez něj zatím obešli - navíc v době nepoužívání by ho nebylo kam dát.A druhá věc se týká psího žrádla. Doufám, že s tím nebudou při přejezdu hranic z EU a do EU (tranzit přes švýcarsko) problémy, všude upozorňují na zákaz dovážení masa a potravin vůbec ze zemí mimo Unii, ale švýcarsko je snad v tomto ohledu chápáno jako bezpečná země. Ohledně zdravotních záležitostí už snad máme jasno - několik lidí včetně veterinářů se shodlo, že pro Unii i švýcarsko by měl stačit čip, psí pas a platné očkování proti vzteklině, sérologické vyšetření snad není třeba.Jsou nějaké podstatné věci ohledně cestování, na které jsme zapomněli? Co byste radili? Počítáme s tím, že bychom po 3 hodinách dělali přestávky, aby se mohla Sára proběhnout, celé by to mělo trvat nějakých 10-11 hodin. Přeji hezké léto a děkuji za jakékoli rady a informace.
Jan
Ahoj. Ohledně krmení není problém v žádné zemi, kterou hodláte navštívit. Ohledně přepravy psa: určitě je nevyhnutný pas s platným očkováním, odčervením, a pes musí být očipován. Ohledně přepravy, zde jsou zkušenosti od majitelů z naši party:
Ahoj Hani, tak jsme se v sobotu ptali našich kolegů dopravních policistů ze SRN ohledně převozu psů v autě a Ti nám řekli, že v SRN není přeprava psů stanovena nějakými striktními pravidly, vlastně to tam chodí jako u nás, takže to bereme v podstatě jako přepravu nákladu, který musí být řádně zabezpečen. Proto pokud je pes v zavazadlovém prostoru vozidla, měla by tam být dělící mřížka, aby v případě brzdění neletěl pes dopředu mezi cestující. Pokud pes cestuje např. na zadním sedadle, mělo by být zamezeno volnému pobíhání zvířete po autě (prodávají se bezpečnostní pásy) a pokud psa přepravuji v přepravce např. na zadních sedadlech vozidla, musí být přepravka upevněna např. bezpečnostními pásy, aby necestovala v zatáčkách a při brzdění po vozidle. Ptala jsem se, jestli je jim známo, jak je to v jiných státech Unie, na což mi odpověděli, že tato pravidla, pokud jsou dobře informováni, platí i ve Francii. Víc jsem nezjistila.
Ahoj. Zdena.
Robert
ahoj, tady posílám docela užitečný odkaz, kde se dá proklikat až na vyhlášku ohledně cestování (týká se to spíš zdravotní stránky).
http://europa.eu/abc/travel/pets/index_cs.htm
Ahoj,
co se týče očkování a veterinární prohlídky, doporučuju kontaktovat Veterinární správu, v tomhle poradí líp než veterináři - 227 010 187, pí Čemarová. Při výjezdu z ČR musí být pes čipovaný/tetovaný a musí mít pas, kde je zaneseno číslo čipu/tetování - a samozřejmě všechny ostatní údaje :-) - nám na hranicích víc kontrolovaly údaje v psovo pasu, než v našich! Jinak se do těch jížniich zemí doporučuje očkování proti srdečním červům, ale není to podmínka, spíš jenom doporučení. A očkování nesmí být mladší jednoho měsíce (vzteklina)
žrádlo - Granule by měli bejt všude OK, ostatní netuším
přeprava - klec to jistí, jinak netuším, ale asi to bude podobný jako u nás, dával bych pozor na Němce, to jsou svině největšího kalibru (pardon za ten název, ale ono to jinak nejde), při přejezdu Německych hranic doporučuju vypnout světla, pokuď se jede přes den - jdou po nich jak slepice po flusu - poznávaj takhle čechy a potom jsou schopný člověka dusit hodinu :-( Jinak švýcarsko je už členem Schengenu (někdy od jara, pokuď se nemýlím), takže by tam problém být taky neměl :-)
Jinak co se týče psa během přepravy, z vlastní zkušenosti můžu říct, že náš hafan dlouhý štreky snáší líp než manželka :-) Akorát dávat pozor, aby na něj během cesty pokuď možno nesvítilo přímý sluníčko, to by se mu asi moc nelíbilo :-) A doporučuju veeelkou zásobu vody a hlavně si nedat misku na vodu pod všechny věci, jako jsme to udělali my :-D Ale jinak se psem nikde nebyl žádnej problém a na pumpách, v restauracích a podobně k němu všichni byli velice milý a vždycky ochotný, když jsme od nich něco potřebovali, takže bych to neviděl jako velkej problém. (jeli jsme přes německo, rakousko, slovinko do chorvatska)
A ještě jedna připománka k psovi a cestování - hodně lidí, včetně veterináře nás odrazovalo od toho, aby jsme ho sebou do Chorvatska brali, naštěstí jsme neuposlechli, Barney tam byl nadšenej, moře se mu líbilo (ani se zažíváním neměl problémy) a rozhodně to stálo za to! A ani se nemyslím, že by pro nás byl nějaký omezení během dovolený - i když máme trošku výhodu v tom, že je zvyklej být sám v přepravce, takže když jsme šli přes den pryč, tak byl doma v chládku. A kupodivu jsme neměli problémy ani nikde v restauracích a podobně, všude nás nechali se psem :-)
Přeju hezký den :-)
Miroslav Prokop