Labradorský retriever

Chovatelská stanice labradorských retrieverů "Z bohyne lovu CS"
Hana a Petr Pirnerovi, Starý Plzenec  
 
 

Hrabání děr na zahradě

Pokaždé, když se vrátíme z práce nebo ráno, když vyjdeme ven, jsou na záhonech vyhrabané díry ...

7.11. 2005

Dotaz:


Dobrý den,

v červenci jsme si pořídili šesti týdenní štěně křížence ( ani matku, ani otce jsme neviděli, ale bylo nám řečeno, že je to kříženec jezevčíka s kokrem). Nám však připomíná vzhledem ričbeka menšího vzrůstu, protože krátké nohy jako jezevčík rozhodně nemá. Je to pejsek.

Ale abych přešla k jádru věci, tedy spíš problému, který je pro mne opravdu velký, a to hrabání děr na zahradě. Celý den je pejsek na zahradě. Má svojí boudu, hračky, přes den, když jsme v práci, se nudit nemůže, protože si může hrát s jezevčíkem a kocourem, které ještě máme a s kterýma je velký kamarád. Pokaždé, ale, když
se vrátíme z práce nebo ráno, když vyjdeme ven, jsou na záhonech vyhrabané díry - ďuzny.

Nepomáhá ani, když ho pokaždé k díře přivedeme a vyhubujeme- teď už spíš jen zvýšeným tónem, protože dát mu na zadek nepomohlo.Vždy, když někde něco vyhrabe, tak ví, že to neměl (podle jeho výrazu a strachu, že dostane), ale příště to udělá zase.

Poraďte mi prosím, co mám dělat a jak ho to odnaučit, protože mě opravdu nebaví ho stále kárat. Je to stále dokola a pak se jen bojí. Když jsme s ním, tak to samozřejmě neudělá, je moc hodný a poslušný. Ale ráno a odpoledne, když s ním nejsme, alespoň dvě tři díry vždycky jsou.

Velice děkuji za odpověď.

J.F.

Odpověď:

Dobrý den,

pes se nudí. To že si vy myslíte, že si může hrát s jiným psem nebo kocourem není pravda. Pes, v momentě kdy zůstává sám na zahradě-opuštěn lidskou smečkou a když není naučen v tomto období spát, tak dělá binec - honí myši, hrabe díry, okusuje stromky, vytrhává drny trávy.

Já bych doporučovala upravit pro psa, na období kdy je sám - koteček, stačí cca 2x2 m s boudou, tam mu dejte hračky, kousací kosti a zavírejte ho, když opouštíte dům. Předejdete tomu, že najdete "tankodrom" a pes nemusí být hubován za něco, co nechápe.

Držím palečky,

Hana

 
 
Pomocné tlapky o. p. s. - asistenční psi pro zdravotně postižené
© 2007-2023 Hana Pirnerová, V. Kratochvíla 1073, 332 02 Starý Plzenec, IČ: 48334243, tel: 724 279 599