Labradorský retriever

Chovatelská stanice labradorských retrieverů "Z bohyne lovu CS"
Hana a Petr Pirnerovi, Starý Plzenec  
 
 

Pes kouše plastový pelech

Pes kouše plastový pelech - jaký pelech zvolit? Ortopedické problémy u labradora s PP.

30.4. 2006

Dotaz:

Dobry den!

Na Vašich internetových stránkách jsem našla poradnu a protože chovatel, od kterého jsme našeho psa koupili, je dosti nekomunikativní, obracím se na Vás s prosbou. Máme hnědého labradora s PP. Je mu rok a za tuto dobu stihl prodělat již 2 poměrně náročné operace.

V 6 měsících věku mu byla zjištěna dysplazie loketního kloubu a následně byl odoperován. Před 2 měsíci začal kulhat, kulhaní se zhoršovalo a veterinář zdiagnostikoval přetržený kolenní vaz. Při současném RTG kyčlí mu byla zjištěna dysplazie kyčlí 2. stupně.

Prý, když bude mít režim bez nadměrné zátěže a nebude mít problémy s nadváhou, nemusí se klinicky dysplazie ani projevit. Mysleli jsme si, že koupí psa s PP předejdeme takovýmto komplikacím, ale bohužel. Je toto normální?

Bohužel, když jsme psa kupovali, nenavštívili jsme více chovatelů, ale pouze jednoho, který vůči našim dotazům nebyl příliš sdílný. Teď vím, že to byla chyba a odpovědi na mé otázky se snažím hledat buď u veterináře nebo různě na internetu. Pejsek se již stal členem rodiny, ale mrzí nás, že je to takový malý invalida. Teď vím, že kdybychom si pořizovali psa znovu, tak bychom odzačátku udělali vše jinak.

No, ale teď k otázce. Cobain, má na zahradě boudu s výběhem a plastovým pelechem. V posledních asi třech týdnech poměrně často zvrací - a zvrací právě malé kousky pelechu. Můžete mi, prosím, poradit, jak ho toto odnaučit (spray stop-dog jsme již zkoušeli, ale díky němu mu snad chutná okusováni ještě víc), případně jaký pelech zvolit?

Dostává množství krmiva, které je uvedené na balení, ale je mu to stále málo. Je to taková popelnice. Občas se bojím, aby venku nesežral něco otráveného, což už se pár takových případů tady stalo.

Budu moc ráda za odpověď, děkuji.

S pozdravem,

T. N.

Odpověď:

Dobrý den, bohužel, záuku na živého tvorečka Vám nikdo nedá, ale záleží na chovateli, jestli již delší dobu sleduje DKK a LDK svých psů a jejich potomků. Chybami se člověk učí a je důležité tyto zkušenosti předávat dál. Samozřejmě, stát se může že pejsek má problém, ale spíše jde o to, že chovatel by měl, i v přpadě problému, být ochoten poradit a pomoci.

Doporučuji výborného ortopeda, který pejska dá dokupy (já nedám dopustit na MVDr. Petra Bohma www.vedilab.cz, má zlaté ruce a jezdí za ním lidi z celé ČR - je v Plzni). Pak to chce dávat pesanovi kvalitní stravu, která zaručí, že nebude tlustý, a bude obsahovat vhodné látky , které pomůžou v rekonvalescenci po operaci. Nevyplatí se šetřit na přípravích na klouby Artrofit, Alavis... po operaci dodržovat klidový režim, vodit psa na vodítku cca 3 týdny...ale to vám řekne veterinář.

Co se týče pelechu. Plastový pelech je dle mého názoru vhodný do bytu, ne na zahradu. Ve výběhu bych nechala pro psa boudu a určitě oplechovanou. Je to mladý pes, v pubertě a ti v tomto období, pokud mohou koušou, vše co je. Plastový pelech se dobře žvýká, ale jeho kousky mohou v trávicím traktu způsobit nenapravitelné škody a navíc, plast nestráví a může poškodit, nebo ucpat střevo. Takže , pryč s ním.

Přeji, ať se pejsek dá dokupy a Vám přeji mnoho hezkých chvilek s Cobainem.

Hana Pirnerová

 
 
Pomocné tlapky o. p. s. - asistenční psi pro zdravotně postižené
© 2007-2023 Hana Pirnerová, V. Kratochvíla 1073, 332 02 Starý Plzenec, IČ: 48334243, tel: 724 279 599