Labradorský retriever

Chovatelská stanice labradorských retrieverů "Z bohyne lovu CS"
Hana a Petr Pirnerovi, Starý Plzenec  
 
 

Může být pes venku 24h denně?

Dotaz:

Sent: Friday, September 18, 2009 9:55 AM

Dobrý den, máme rodinný dům se zahradou a chceme dětem ( 8 a 12 let) pořídit psa.Samozřejmě vím, že nejvhodnější plemeno pro děti je labrador či retrívr.Nechceme psa pouštět do domu, měl by svůj kotec a volnost po zahradě.Neměl by ale společnost 24 hodin denně- trávil by sám noc venku a také čas ,než by přišel první člen rodiny domů. Také zima je problematická - omezuje se na nějakou delší procházku.Snažili bychom se všichni, abychom s ním trávili co nejvíc času, ale přesto mám obavy, že by to bylo málo a pes by strádal.Prosím o radu.

Předem moc děkuji za odpověď
Zdraví Jindra Koldová

Odpověď:

Vážená paní Koldová, Je vidět, že ohledně pořízení psa velice přemýšlíte a je to moc dobře. Je možné mít psa pouze venku ale...

Labrador je velice společenské plemeno a není rádo samo. Pokud bude mít svůj kotec, je to moc fajn, ale pokud předpokládáme, že velká zahrada mu bude postačovat, tak jsme na omylu. Je pravda, že na jaře, v létě a podzim trávíme hodně času venku a tím pádem i se psem. Je možné mít psa v kotci, a část dne na zahradě, ale i tak, pokud nechceme aby pes strádal v kotci, či aby v době nudy upravoval zahradu do tankodromu, tak je potřeba, abychom se mu dostatečně věnovali. TJ. ráno procházka, alespoň 20 min. po návratu ze školy, z práce, jít se projít, dělat aktivity, se psem, aportovat, trénovat jej, jít plavat. Pokud pes nebude mít tyto aktivity, bude z něj otrávený, unuděný labrador, který v prvních létech bude zlovit /kousat stromy, hrabat díry, okusovat růže, rododendrony, stahovat prádlo/.

Největší problém dělá všem zima, kdy je brzo tma a ven se moc nikomu nechce. Petit navádím lidi /v dobrém/ k zvážení, zda není vhodnější pouštět psa aspoň do kuchyně a obýváku, kde trávíme nejvíce času. Nemusíte mít strach, že budete mít zničený byt, to se dá ošetřit a zajistit tak, aby vše bylo ok. Poznáte, že labrador, který je v kontaktu s rodinou, nelítá po bytě jak střelený, ale způsobně leží třeba v kuchyni a sleduje paničku, či rád s páníčkem sleduje fotbal. Je rád, že je s vámi. Samozřejmě, je potřeba psa vychovávat, ale to rodina, která zvládne dvě děti, určitě zvládne.¨Samořejmě, pokud jsou jisté důvody /jako např. alergie na psa/ že pes nemůže v domě žít, je kotec a pobyt na zahradě jedinou variantou, ale pak je potřeba počítat s jistou notnou dávkou vašeho času, který by jste mu měli věnovat.

S pozdravem
Hana Pirnerová

Dotaz:

Sent: Friday, October 02, 2009 8:43 PM:

Dobrý večer,
chtěla bych Vás poprosit o Váš názor.V půlce října si pojedeme pro nové štěnátko Labradora,máme už jednoho Labradora 4letého,je to pes a k němu si budeme pořizovat také psa. Nynějšího psa "Fida "máme skoro od začátku venku.Zajímalo by mě zda můžeme budoucí štěnátko dát k němu ven nebo zda musí být doma. Fido má zateplenou boudu a má tam také u vchodu zavěšenou látku proti průvanu,na zimu dáváme také slámu do boudy.Myslíte,že to malé štěňátko (7týdenní) by mohlo být s ním venku a také v boudě. Chtěla bych aby si na sebe zvykli, ale nevím zda mu nebude zima? A jestli bude stačit krmit pouze granulema v zimním období. Děkuji mockrát za Vaši odpověd.

S pozdravem Hrabalová Lucie

Odpověď:

Dobrý den.
Velice nerada se míchám do věcí, které by jste měla konzultovat s Vašim chovatelem. Víte, on prodává jeho štěně Vám, proto by se to mělo řešit s ním.

Já mohu připsat svůj názor:

Já bych v tomto období štěně nedávala ven. Určitě bych hlídala teploty a dobu, kterou je venku. Dobu pobytu venku na zahradě přes den bych postupně prodlužovala. Dobu pobytu venku v noci bych velice pečlivě zvážila. Hlavně dle nočních teplot ( pod cca 5 stupňů po dosažení cca 3,5 -4 měsíců= cca 15 kg hmotnosti psa). Také si prověřte zda je ochotno spolu s dospělákem zalést do boudy,nebo zda dospělák je ochoten štěně do boudy pustit, nebo zda nepolehává po zahradě, kde je riziko nastydnutí.

Vše záleží jak štěně bude prospívat, jak se bude přesrsťovat, jak se mu bude dařit. Pokud budete krmit kvalitní granule,určené pro štěňata daného věku, pesan by měl dobře prospívat. Ještě bych dala velký pozor na vzájemné chování dospělého psa se štěnětem. Nepředpokládám nějaké třenice, ale spíše riziko úrazu při hrách.

S pozdravem
Hana

 
 
Pomocné tlapky o. p. s. - asistenční psi pro zdravotně postižené
© 2007-2023 Hana Pirnerová, V. Kratochvíla 1073, 332 02 Starý Plzenec, IČ: 48334243, tel: 724 279 599