Labradorský retriever

Chovatelská stanice labradorských retrieverů "Z bohyne lovu CS"
Hana a Petr Pirnerovi, Starý Plzenec  
 
 

Pohlavní pudy psa

Jak zvládnout psa, který cítí hárající fenu / pohlavní pudy psa / připouštění psa

29.7. 2005

Dotaz:

Moji rodiče mají fenu čehosi, co stvořila vesnice. Zrovna teď hárá a náš Rex je úplně šílený. Pořád kvičí, dýchá tak, že si myslím, že ho každou minutu musí klepnout. Je strašně neklidný a kdykoliv je jen na pár minut sám doma, slyší ho celý dům a okolí. O tomto nemůžeme nikde nic vyčíst, ale myslíme si, že to s tím háráním souvisí. Kdoví kolik fen v okolí taky hárá. Je teď, dá se říct, nezvladatelný. Myslíte, že to přejde, až fenka "dohárá?" Nebo se tyto projevy zmírní, až bude pes starší? Je to fakt hrozný, celé dny je jako v transu a jestli se z toho nezblázní on, my určitě.

Chci se také zeptat. Oslovila nás nějaká paní, jestli bychom nechtěli, aby Blac přikryl fenu labrouše. Ptali jsme se MVDr. Vondřičky a on nám poradil, že pokud pes teď má sklony přikrýt naše nohy a podobné předměty, po tomto se to prý může ještě zhoršit. Zkrátka, že si čichne a bude chtít pořád. S tímto už vůbec nemáme žádné zkušenosti. Naši předchozí čtyřnozí kamarádi si občas odběhli do vsi a vrátili se zcela blažení ... rozumíte.

Odpověď:

Co se týče projevů Rexe, je to pud...

Ale problém u pejsků je, že v okolí hárá spoustu holek-fenek a on trpí. Některý pes více, jiný méně.

S veterinářem plně souhlasím, já nedoporučuji psa připouštět, pokud by si měl skočit jen jednou. On to pak potřebuje pořád. Pokud to není pes, který má k dispozici stálý přísun slečen, nedělat to. Po připuštění se to zhoršuje, psi dokonce utíkají, pak např. naskakují i na děti.

Dále je důvodem jeho dříve zmiňovaná vrozená vada, je jistě nositelem... a jistě nechcete, aby majitelé pejsků měli stejné problémy.

Pokud se pes nezvládá jsem přivržencem kastrace, ale ta se nesmí oddalovat do pozdějšího věku. Samozřejmě, jestli je poslušný, a bez problému ho zvládate, není důvod.

 
 
Pomocné tlapky o. p. s. - asistenční psi pro zdravotně postižené
© 2007-2023 Hana Pirnerová, V. Kratochvíla 1073, 332 02 Starý Plzenec, IČ: 48334243, tel: 724 279 599