Labradorský retriever

Chovatelská stanice labradorských retrieverů "Z bohyne lovu CS"
Hana a Petr Pirnerovi, Starý Plzenec  
 
 

Labrador s PP a bez PP - cenový rozdíl

Proč je takový rozdíl v ceně štěňat s PP a bez PP / Co obnáší, když je štěně s PP / Uchovnění

15.7. 2005

Dotaz:

Jasně, že chceme pejska s PP, ale nevím, proč je mezi nimi takový cenový rozdíl? V inzerátech se nabízí štěňátka bez PP od 3 - 5 tisíc, na Vašich stránkách jsem vyčetla Kč 12.000,- Chceme pejska jenom pro sebe, nepředpokládáme žádné účasti na výstavách ani nějaké zkoušky.

Odpověď:

Já mám chov s průkazem původu, to znamená, že rodiče štěňat, které prodávám jsou také s průkazem původu a navíc řádně uchovněni. To znamená, že rodiče musí projít kontrolami, které určí, zda jsou, či nejsou vhodni do "papírového" chovu.

Musí absolvovat minimálně 2 výstavy, kde se kromě exteriéru-obalu hodnotí např. povaha. V případě, že by se pes pral s druhými nebo zavrčel na rozhodčího, je pes s razítkem "pro agresivitu " vyloučen z kruhu a má to zapsáno do průkazu a NIKDY nesmí být uchovněný, to jest, nikdy po tomto jedinci nebude papírové štěně.

Pak musíme na kontrolu kyčlů a loktů, je to jako kontrola kyčlů Vaší dcerky, pokud by byl nález pozitivní (od stupně 3 a kombinace 0/3, 1/4 apod.) pes je také vyloučen, jelikož je pravděpodobně nositelem této vady.

A na závěr musíme na zkoušky z výkonu, kde se hodnotí vrozené vlastnosti psa: chuť aportovat, jaký má nos - zda vyčuchá zvěř, zda poslechne, nebojí se, není agresivní.

Pokud toto vše splníte, pak Váš pes je uchvněn a má miminka s PP. Toto všechno stojí nemalé úsilí a finanční zátěž a trvá to cca 2-3 roky, ale chovatel, který odchovává štěňata s PP ví, že jeho mimča mají všechny předpoklady být v pořádku - jak povahově (vyloučení agresivity), tak zdravotně.

Jakmile má pes nějakou vadu a neseriózní majitel ho nakryje čímkoliv, narodí se pejsci bez PP a vy nemáte záruku, co Vám vyroste. Je pravda, že při nákupu " ušetříte", ale pak většinou člověk zjistí, že nikoliv, protože např. pejsek vrčí nebo má problémy s nohama.

Samozřejmě, i u chovatelů s PP jsou rozdíly, a to hlavně v stylu chovu a hlavně péče o svá mimina. Já chovám labradory od roku 1988 a u nás doma neuvidíte žádné jiné plemeno, než labradorské retrívry. Máme ročně maximálně 3 vrhy a hlavně, chov není obživa, naštěstí mám své zaměstnání.

Není mi jedno, kam jde naše mimčo a není i jedno, jak se lidem s ním žije. Není naší prioritou, aby lidi běhali po výstavách. Většina koupí psa s PP, průkaz spolu s kupní smlouvou si založí a žijí spokojený život s novým členem rodiny.

Myslím, že je nejlepší, objet 3-4 chovatele popovídat si o psech, obhlédnout si psy, prostředí, vzít si kontatky na majitele psů a zavolejte jim, jak jsou spokojeni s chovatelem...

Já jsem v kontaktu s lidma co maj i psy starší a největší odměnou je pro mne, když si po úmrtí psa přijedou k nám pro dalšího.

 
 
Pomocné tlapky o. p. s. - asistenční psi pro zdravotně postižené
© 2007-2023 Hana Pirnerová, V. Kratochvíla 1073, 332 02 Starý Plzenec, IČ: 48334243, tel: 724 279 599