Labradorský retriever

Chovatelská stanice labradorských retrieverů "Z bohyne lovu CS"
Hana a Petr Pirnerovi, Starý Plzenec  
 
 

Labrador - agresivita a samota

Je labrador vhodný pro amatéry / Jak snáší labrador, když je přes den sám doma

1.8. 2005

Dotaz:

Vážená paní Pirnerová,

již od dětství si přeji mít pejska. Vím, že pejsek potřebuje vhodné prostředí, a tak teprve až nyní, když má 4 letá dcera vyslovila přání stejné jako kdysi já, jsme se s manželem rozhodli nějakého pejska si pořídit. Nejdříve jsme uvažovali o nějakém menším "gaučovém", ale vzhledem k tomu, že máme RD a zahradu, rozhodli jsme se pro pejska většího.

Po dlouhém vybírání máme jasnou volbu - labrador. Chceme pejska jako součást naši rodiny, nejdůležitější je pro nás vědomí, že v tomto plemeni "prý chybí jakákoliv agrese". Teď když máme jasnou volbu i představu, kdy si pejska pořídíme, máme spoustu dotazů, na které jsem zatím nenašla odpověď.

Jednak nevím, zda jsou tito pejsci vhodní pro úplné amatéry a také nevím, jak bude štěňátko snášet naše každonenní odchody do zaměstnání (máme strach, aby si nemyslelo, že ho nemáme rádi a aby pak nebylo vůči nám nějak "agresivnější".

Odpověď:

K agresivitě: naše holky "odchovaly" dvě děti, jedné dceři je 16, druhé 7. Za ta léta se mi nestalo, aby feny, které děti dosti otravují, zavrčely, i když mají "plné zuby" otravného prcka. Normální labrador se zvedne a odejde. Stejně tak to funguje v canisterapii, pes si nechá líbit cokoliv... samozřejmě, tolik, že my lidé je musíme bánit před dotěrnými prstíky.

Labrador je vhodný pro amatéry, ale jen do té míry, pokud si amatéři dají říct, a nechají si poradit. Pak je ale důležité, abyste měli po ruce (alespoň na telefonu, emailu) člověka, který je ochotný Vám radit, pomoci. Bohužel, ne každý chovatel je ochotný :-(

Labrador, kterého od začátku přivykáme na režim odchodů do zaměstnání nemá problém se samotou v pracovní době, pokud mu pak vše vynahradíme podvečer. To jest: procházka, koupání, aportování. Pes nemá s dobou, kdy je doma sám problém, on tu dobu prospí ... pokud ho na to naučíme, ale to je na hodinovou přednášku :-)

 
 
Pomocné tlapky o. p. s. - asistenční psi pro zdravotně postižené
© 2007-2023 Hana Pirnerová, V. Kratochvíla 1073, 332 02 Starý Plzenec, IČ: 48334243, tel: 724 279 599