Labradorský retriever

Chovatelská stanice labradorských retrieverů "Z bohyne lovu CS"
Hana a Petr Pirnerovi, Starý Plzenec  
 
 

Vrozená oční vada štěněte labradora

je nejlepší pes pod sluncem. Kdo nám nevěří, ať se přijede podívat. My už to říkáme přes patnáct let a naše zkušenosti s chovem, výcvikem a prodejem to jen dosvědčují.

26.7. 2005

Dotaz:

Paní Pirnerová,

dnes jsem brouzdala na Internetu a našla Vaše stránky. Já i manžel jsme velcí milovníci pejsků a před necelými dvěma lety jsme se rozhodli pořídit si Labradora. Nakoupili jsme knihy, abychom se o tomto nádherném plemeni něco dozvěděli. Oba jsme dříve pejsky měli, ale byly to takové ty pouliční směsi.

V našem městě jsme našli inzerát, že se prodávají štěňátka Labradora. Hned jsme se tam rozjeli. Přivítali nás velice milí lidé. V kotci se na nás dívala krásná fena a pod ní se šmrdolilo devět nádherných štěňátek. Nejraději bych si vzala úplně všechny, ale pak vyhrál jeden maličký černý cvrček. Když jsem si ho vzala do náručí, bylo rozhodnuto. Byl ale ještě maličký a museli jsme počkat do osmého týdne, prý to je pro ně nejlepší. Nakoupili jsme tedy mezitím pelíšek, obojek a vodítko, misky a hlavně spoustu hraček.

A teď se konečně dostanu k tomu, proč Vám vůbec píši. Ač byli rodiče s rodokmenem, štěňátka chovatelé prodávali bez rodokmenu. Takže jsme našeho miláčka koupili za čtyři tisíce. Když jsme si pro něj přijeli, majitelka nám doporučila koupit v lékárně borovou vodu, že prý mu maličko teče o očiček. Tak jsme hned při zpáteční cestě zastavili u lékárny a já koupila vše potřebné. Mezitím náš drahoušek ukázal v autě manželovi, co umí ... okousaný a oslintaný volant i páníček.

Očička jsme poctivě kapali, ale problém nepřestal, spíše se začal zhoršovat. Po necelém měsíci jsme se rozhodli navštívit veterináře. Shodou okolností toho samého, který se o štěňata staral v chovu. Ten se na našeho miláčka podíval, a řekl nám, že má vrozenou oční vadu - vchlípená obě spodní oční víčka. To mu dráždí oko a proto slzí. Musí se to prý operativně řešit, ale až v roce, až štěněti doroste hlavička. Vybaveni mastičkami proti zánětu, jsme šli domů.

Když si prohlížím Vaše stránky, myslím si, že své čtyřnohé miláčky opravdu milujete, tak jako my toho našeho. Dnes už mu je rok a půl a má za sebou tři operace očiček. Asi v půl roce se mu zánět v očích natolik zhoršil, že nepomáhaly ani mastičky. Rozhodli jsme se, že navštívíme jiného veterináře. Ten, když ho viděl, pustil se do nás, proč jsme nepřijeli dříve, jelikož mu takto hrozí poškození rohovky a možná i slepota. Tak jsme postupně podstoupili tři operace očí, každá z nich stála cca 1 400,-Kč.

Píši Vám proto, že by mě velice zajímalo, jestli chovatel má možnost toto zjistit před prodejem štěněte. Nerozumím tomu, ale myslím si, že štěňata před prodejem očkuje a odčervuje veterinář, a takového problému by si mohl všimnout. Chápu, že se asi nedívá každému štěněti do očí. Ptala jsem se paní chovatelky, jestli o tom věděla a jestli to veterináři řekla. Prý ano, ale veterinář řekl, že to nic není. Nevím tedy, jestli se naše neznalost v chovu těchto psů stala příčinou toho, že nás někdo napálil, nebo jestli pan veterinář je opravdu člověk na svém místě?!

Chtěla bych se Vás tímto zeptat jako zkušeného chovatele na Váš názor. Náš pejsek se stal nerozlučným členem naší rodiny a miláčkem všech, takže o peníze nejde. Myslím si, že jsme dojeli na vlastní nezkušenost. Je mi velkou záhadou, když ho veterinář prohlížel v osmi týdnech a řekl, že to nic není a o necelý měsíc později pozná vrozenou oční vadu. Nerozumím chovu těchto psů a nejsem veterinář, ale z logického hlediska je to trochu divné.

Dnes je to zdravý, nádherný a pošlušný pejsek, to je nejdůležitější. Doufám, že Vás tím příliš neobtěžujeme a můžeme se těšit na odpověď.

Pokusíme se poslat i fotečku našeho miláčka.

Děkujeme za Váš čas

A.S.

Odpověď:

Vážení,

Moc Vás pozdravuji a dovoluji si odpovědět na Váš dopis. V první řadě chci říct, že máte krásného kluka, má krásnou hlavu a milý kukuč, což já miluji ... a obzvláště černé labrouše.

K vašemu dotazu:

První chybou bylo , že jste si pořídili pesana bez PP - do "papírového" chovu se dostávají pouze dospělí jedinci, kteří mají splněny podmínky chovnosti. To jest zkoušku z výkonu zvanou ověření vrozených vlastností retrievera (kde se ověří zda aportuje, či není agresivní, bázlivý, zda má dobrý nos), pak projde veterinární kontrolou kyčelních kloubů ( v případě poškození od stupně 3/3, kombinace 3,4, s jakýmkoliv stupněm - 0/4, 2/3 apod. je vylučující z chovu s PP) a pak musí být dvě výstavy (kde se hodnotí exteriér-obal psa).

Na výstavě se často vylučují hafani s tzv. entropiem a ektropiem - což je genetická vada vchlípením nebo vytočením víčka. Vchlípení je horší, jelikož řasy víčka dráždí rohovku a co to působí Vám nemusím psát. Vytočené víčka způsobuje povolení víčka, tak že oko je náchylné prachu a nepořádku co pes potkává a oko je také podrážděné (mají to standartně např. baseti). Ani jedno není dobré a takoví jedinci jsou vyloučeni z papírového chovu. Seriozní chovatel, pokud má pes nějakou vadu (oči, dysplazii lokte nebo kyčle) by neměl vůbec produkovat štěňata. Bohužel peníze jsou mocné a když lidi nemohou mít štěňata s PP za 10 000 kč jednou ročně, tak je maj bez PP 2x ročně za 4000,- Kč. To, že produkují cíleně geneticky nemocné psy je jim jedno.

Podstata věci je, že zkušený chovatel by na to měl přijít - nebo chovatel, který tráví hodně času se štěňaty. Jelikož je vidím štěňata denně a vidím také, že oko je zaslzené. Pokud chovatel má dobrého veterináře, měl by na to přijít, ale znáte veterináře.

Náš veterinář by operaci neodkládal, ale bohužel jak pes roste musí se opakovat, proto že hlava roste. Další otázkou je, aby víčko nepovolil moc…pak je zase problém.

Důležité je, aby Váš pes neměl problémy, aby se stav stabilizoval. Bohužel, je to hodně tvrdá zkušenost a snad kamarádům doporučíte pořídit si psa už s PP u chovatele, který poskytuje záruky.

Náš veterinář vidí štěňata 2x a musí přijíždět k nám domů v době, kdy nechvátá! Kontrolujeme pupík, kýlu, uši, oči, konečník, drápky a stav kůže, a samozřejmě skus čelisti a horní patro……

Základní prohlídku děláme s majiteli hafana, aby viděli jak má pes ve zdravém stavu vypadat, takže prohlídneme sliznice ucha, oka, tlamičky a konečníku.

Je asi zbytečné s ptát na kupní smlouvu při nákupu psa? Kdyby tam byla klauzule, že štěně nemá vrozené vady, měl by chovatel poskytnout slevu...

Nezlobte se za styl dopisu, ale vždy mne tyto negativní zkušenosti roztočí. Je mi líto lidí, co milují své psy a mají zbytečné starosti ... způsobené neseriózností.

Přeji Vám hodně krásných chvilek s labroušem a pevné zdraví všem Hana P.

 

 
 
Pomocné tlapky o. p. s. - asistenční psi pro zdravotně postižené
© 2007-2023 Hana Pirnerová, V. Kratochvíla 1073, 332 02 Starý Plzenec, IČ: 48334243, tel: 724 279 599